Czy warto konsolidować kredyty i pożyczki?

Ewelina Dub

Czy warto konsolidować kredyty i pożyczki?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób stopniowo popada w zadłużenia, które po pewnym czasie kumulują się, przez co kwota miesięcznego zobowiązania ratalnego przerasta możliwości niektórych konsumentów. Czasami ludzie zaczynają gubić się w zaciągniętych kredytach i pożyczkach, a tym samym zapominają lub nie są w stanie zwrócić pieniędzy w wyznaczonych terminach. Czy istnieje jakiekolwiek wyjście z kłopotliwej sytuacji finansowej? Okazuje się, że tak. Wiele instytucji bankowych oferuje tak zwany kredyt konsolidacyjny, który umożliwia stopniową spłatę wszystkich zobowiązań.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

To nic innego jak konsolidacja wszystkich powstałych zobowiązań, dzięki czemu kredytobiorca jest zobowiązany płacić miesięcznie tylko jedną ratę, która zazwyczaj jest dużo niższa niż dotychczasowa suma pożyczek. Jak to możliwe? Kredyt konsolidacyjny udzielany jest na względnie długi okres czasu, przez co klient może rozłożyć skumulowany dług na większą ilość rat, a tym samym spłacać o wiele niższą, comiesięczną ratę.

Należy pamiętać, że kredyt konsolidacyjny wiąże się z dodatkową prowizją, więc nawet jeśli miesięczna rata zobowiązań pomniejszy się, to całkowita kwota spłaty zadłużenia będzie znacznie wyższa. Reasumując klient zapłaci więcej pieniędzy, ale z drugiej strony może to być dla niego jedyne rozsądne wyjście z kłopotliwej sytuacji finansowej. W obecnych czasach wiele osób walczy z tak zwaną pętlą zadłużenia, która polega na braniu kolejnych pożyczek w celu spłaty wcześniejszych zobowiązań, co tylko stopniowo powiększa ilość opłat dodatkowych, a tym samym prowadzi do kłopotów finansowych. Wzięcie kredytu konsolidacyjnego gwarantuje, że klient nie będzie już musiał powiększać zadłużenia, o ile tylko zobowiąże się sumiennie spłacać ustalone raty. Co ważne, usługa kredytu konsolidacyjnego polega na uregulowaniu starych zadłużeń, dzięki czemu klient nie musi już pamiętać o wszystkich terminach spłaty różnego rodzaju pożyczek. Każdy bank indywidualnie określa, jakie typy zadłużeń może objąć kredyt konsolidacyjny, ale zazwyczaj spektrum możliwych zobowiązań do pokrycia jest bardzo duże – od klasycznych kredytów, poprzez zakupy ratalne, aż po tak zwane chwilówki.

Na co uważać przy zaciąganiu kredytu konsolidacyjnego?

Po pierwsze decydując się na kredyt konsolidacyjny należy dokładnie zapoznać się z przedstawionymi warunkami usługi. Nie chodzi tutaj bynajmniej o rozmowę z przedstawicielem banku, ale o dokładne przeczytanie umowy, w której zawarte są informacje o wszystkich kosztach z tytułu zaciągnięcia kredytu. Po drugie przed złożeniem wniosku należy upewnić się, czy poinformowaliśmy bank o wszystkich pożyczkach i zadłużeniach, które należy uregulować. Pominięcie jakiegokolwiek zobowiązania może spowodować, że problem stopniowego zadłużania nie zniknie, a kredyt konsolidacyjny nie spełni zamierzonej funkcji. Po trzecie przed podpisaniem umowy warto sprawdzić oferty konkurencyjnych banków, ponieważ możliwe, że otrzymamy lepsze warunki spłaty zadłużenia, a należy pamiętać, że kredyt konsolidacyjny to usługa, która będzie nas obowiązywała przez wiele kolejnych lat.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *