Analiza kredytowa, jak bank sprawdza Twój wniosek?

Ewelina Dub

Analiza kredytowa, jak bank sprawdza Twój wniosek?

Wszystkie polskie banki przed udzieleniem kredytu gotówkowego klientowi w pierwszej kolejności dokonują analizy kredytowej. Jest to specjalna procedura, w której określa się zdolność kredytową klienta. W sposób szczególny zwraca się uwagę na zarobki, historię kredytową oraz sytuację rodzinną wnioskodawcy.

Analiza kredytowa – dlaczego jest tak ważna?

Wszyscy polscy kredytobiorcy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że banki przed udzieleniem kredytu gotówkowego, samochodowego czy hipotecznego, bardzo dokładnie weryfikują ich aktualną sytuację materialną. Instytucjom bankowym zależy na maksymalnym ograniczeniu ryzyka związanego z udzielaniem zobowiązań finansowych, dlatego tak dużą wagę przywiązują do przeprowadzenia wszechstronnej analizy kredytowej.

Najważniejsze jest to, aby kredytobiorca był w stanie spłacić kredyt w odpowiednim terminie. Ci klienci, którzy posiadają stabilne dochody na przyzwoitym poziomie, mają zdecydowanie większe szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Oprócz tego pozycja takich klientów w negocjacjach z bankiem jest także o wiele lepsza. Poniżej omawiamy poszczególne etapy analizy kredytowej.

Analiza osobista

Na czym polega analiza osobista? Jest to weryfikacja liczby członków oraz dochodów gospodarstwa domowego, wszystkich wydatków (nie tylko na żywność czy leki, ale również rat kredytów, pożyczek czy alimentów), wieku kredytobiorcy oraz jego aktualnej sytuacji prawnej. Siłą rzeczy osoby mające sporo różnych zadłużeń na koncie mają mniejsze szanse na uzyskanie akceptacji wniosku o kredyt gotówkowy.

Analiza dochodów wnioskodawcy

Najważniejszy element analizy kredytowej to oczywiście weryfikacja wysokości dochodów uzyskiwanych przez danego klienta. Bank musi sprawdzić, czy dochody osoby ubiegającej się o uzyskanie kredytu są stałe oraz odpowiednio wysokie. Instytucje bankowe preferują osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Najlepiej, gdy jest to umowa na czas nieokreślony. Jeśli utrzymujemy się wyłącznie z umów zlecenie, umów o dzieło lub innych tego typu umów, bank mniej przychylnie będzie spoglądał na złożony wniosek kredytowy.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, że każdy bank stosuje nieco inne kryteria oceny zdolności kredytowej klienta. To, że w jednym banku spotkamy się z odmową, nie znaczy, że w innej instytucji nie możemy otrzymać finansowania w wybranej przez siebie kwocie. Dlatego najlepiej jest złożyć wniosek o kredyt w kilku bankach i poczekać na propozycje z różnych instytucji.

Analiza sytuacji prawnej

W ramach tej analizy bank będzie weryfikował kompleksowo sytuację prawną, podpisywane umowy, które mogłyby mieć jakikolwiek wpływ na realizację transakcji. Warto wiedzieć, że analitycy kredytowi analizie sytuacji prawnej poświęcają naprawdę sporo uwagi. Jeżeli dojdą do wniosku, że udzielenie finansowania danemu klientowi będzie wiązało się ze zbyt dużym ryzykiem dla banku, wówczas należy spodziewać się odmownej decyzji kredytowej ze strony instytucji bankowej, w której ubiegaliśmy się o uzyskanie kredytu.

Tags: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *