Bankowe triki, do których trzeba podchodzić z rezerwą

Ewelina Dub

Bankowe triki, do których trzeba podchodzić z rezerwą

Idąc do banku, czyli instytucji zaufania publicznego, klient zakłada, że nic mu nie będzie wciskane na siłę i będzie obsłużony prawidłowo. Jednak czy można w 100% powiedzieć o banku, że jest to instytucja zaufania publicznego? Czy jednak ten interes działa jak każdy inny, czyli na zasadzie zarobku. Oczywiście banki, również muszą zarabiać, bo nikt za darmo by tam nie pracował, jednak czasami stosowane są triki, które nie do końca są fair w stosunku do klienta.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Popularne RRSO, jest przez wiele osób uznawane za główny wskaźnik opłacalności kredytu. Jeśli bank A oferuje kredyt np. hipoteczny z RRSO 3,4%, a bank B z RRSO 4,2% to klient ma się zdecydować na bank A i być zadowolony z warunków. Jednak banki bardzo dobrze wiedzą o sile tego wskaźnika i operują nim tak, żeby klient był zadowolony. Główną przyczyną są tutaj ustawy, które w żaden sposób nie pokazują jednego sposobu na wyliczanie tego wskaźnika, tak więc dany bank ma pewną dowolność. Najczęstszym sposobem, z którego korzystają banki w celu pokazania, że ich oferta jest najlepsza jest oferta z wysokim kosztem startowym i niskim oprocentowaniem przez cały okres trwania kredytu. Warto, więc dowiedzieć się czegoś o RRSO, a także jego składnikach przed wzięciem kredytu.

Przymusowe ubezpieczenie, czyli produkty dodatkowe

Następnym ciekawym sposobem, który stosują banki są produkty dodatkowe. Bank może zaoferować niższe oprocentowanie kredytu, jednak wymusza na klienci wzięcie ubezpieczenia, przez co rata kredytu wcale nie musi być niższa niż oferta z innego banku z wyższym oprocentowaniem. Jest to najczęstszy sposób manipulacji przez banki oprocentowaniem i ratą kredytu. Często stosuje się ją przy kredytach gotówkowych. Warto, więc sprawdzić ofertę z kilku banków i zapytać wprost jaka będzie dokładana comiesięczna rata kredytu z uwzględnieniem wszystkich produktów dodatkowych.

Przy kredytach hipotecznych bardzo często bank oferuje atrakcyjne warunki w zamian za przeniesienie wynagrodzenia do ich banku, a także odpowiedniego korzystania z karty. Jeśli w danym miesiącu nie będzie odpowiedniego wpływu, a także korzystania z karty to rata w następnych miesiącach będzie podniesiona. Bank, tak czy inaczej, zarobi, a jeszcze do tego zwabi klienta do siebie, który mając kredyt na 25 lat z pewnością zostanie już z tym bankiem na bardzo długo.

Wcześniejsza spłata kredytu

Innym istotnym czynnikiem jest wcześniejsza spłata kredytu. Bardzo często pomijana przez osoby udzielające kredyt, a także samych kredytobiorców, ponieważ opierają się oni przede wszystkim na wcześniej wspomnianym RRSO. Biorąc kredyt warto zadbać o to, żeby istniała możliwość nadpłaty kredytu, a także wcześniejszej jego całkowitej spłaty za 0 zł. Wiele banków oferuje w przypadku nadpłaty dwie opcje:

– skrócenie okresu kredytowania,

– obniżenie comiesięcznej raty.

Kredytobiorca sam decyduje o tym co w danym momencie jest dla niego ważniejsze. Jest to bardzo ważny punkt, ponieważ wcześniejsza spłata kredytu może spowodować zwrot prowizji, a także obniży łączny kosz kredytu.

 

Tags: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *