Jak długo trwa załatwianie kredytu hipotecznego?

Ewelina Dub

Jak długo trwa załatwianie kredytu hipotecznego?

Własne mieszkanie czy dom to marzenie wielu osób, które często musi zostać sfinansowane środkami pochodzącymi z kredytu hipotecznego. Jak długo trwa cały proces załatwiania kredytu i od czego zależy?

Przed złożeniem wniosku

Na początku warto udać się do doradcy kredytowego, który dokładnie wyjaśni, na czym polega cała procedura udzielania kredytu hipotecznego, a także znajdzie dla nas najkorzystniejszą ofertę i uwrażliwi nas na różnego rodzaju triki, jakie stosują banki, a które nie są korzystne dla klientów. Samo oczekiwanie na wizytę trwa góra tydzień. Następnie konieczne jest znalezienie nieruchomości, którą chcemy kupić, jednak często dokonujemy tego jeszcze przed wizytą u doradcy. To samo dotyczy sprawdzenia nieruchomości – księgi wieczystej, stanu technicznego czy choćby samej lokalizacji. Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy przedwstępnej bądź deweloperskiej – cała procedura może potrwać tydzień, jeśli strony nie mają żadnych specjalnych ywmagań czy nie wnoszą sprzeciwu do zapisów umowy.

Procedury bankowe

O wiele bardziej czasochłonne są procedury bankowe. Wszelkie wymienione wyżej zależą w głównej mierze od podejścia kredytobiorców, natomiast proces składania dokumentów w banku oraz analizy to już etapy, których nie możemy przyspieszyć. Oczywiście potrzebne dokumenty wraz z wnioskiem kredytowym składa klient banku – załatwienie dokumentacji nie powinno zająć dłużej, niż tydzień, niemniej jednak hamulcem może być sam dział HR w firmie, który nie przygotuje zaświadczenia o zarobkach na czas. Tymczasem oczekiwanie na decyzję odnośnie przyznania kredytu bądź odrzucenia wniosku trwa od dwóch do nawet ośmiu tygodni. Teoretycznie zgodnie z prawem nie może trwać dłużej, niż 21 dni, lecz w praktyce czas oczekiwania może znacznie się wydłużyć. Natomiast w przypadku wydania pozytywnej decyzji trzeba jeszcze doliczyć tydzień lub dwa na analizę umowy kredytowej, której powinien dokonać specjalista. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego środki wypłacane są zwykle w ciągu tygodnia, natomiast z rynku pierwotnego możemy spodziewać się pieniędzy w czasie do trzech tygodni – tutaj bowiem warunkiem wypłaty środków jest cesja wierzytelności.

Jak długo czekać na kredyt?

Zgodnie z powyższą analizą, kredyt można otrzymać już w trochę ponad miesiąc, aż do nawet kilku lat. Wiele bowiem zależy od samych kredytobiorców, na przykład w kontekście tego, jak długo zajmie im wybór idealnego mieszkania oraz uzupełnienie niezbędnej dokumentacji. Dodatkowo mogą pojawić się pewnego rodzaju hamulce, które wydłużą czas oczekiwania na wypłatę środków czy w ogóle decyzję banku odnośnie przyznania kredytu. Mogą być to braki w dokumentacji, uwarunkowanie przyznania kredytu (na przykład konieczność wcześniejszej spłaty wszystkich zobowiązań finansowych), konieczność dopełnienia formalności. W rzeczywistości jeżeli zależy nam na szybkim otrzymaniu środków, warto zadbać o dopięcie wszystkiego na ostatni guzik, tak aby jak najszybciej otrzymać decyzję banku. W przeciwnym razie cała procedura może się znacznie wydłużyć.

Tags: , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *