Jak nie wnioskować o kredyt hipoteczny?

Ewelina Dub

Jak nie wnioskować o kredyt hipoteczny?

Czy Polacy stają się specjalistami od kredytów? Szukając informacji na wielu forach internetowych, odpowiedź może być tylko jedna: kreują się na znawców tematu a przy okazji źle doradzają innym konsumentom. Nie biorą pod uwagę stopnia skomplikowania całej procedury i indywidualnego podejścia banku do każdego klienta, gdyż nie wszyscy mogą pochwalić się jednakowymi zarobkami i sytuacją życiową oraz nie mają w planach budowy takiego samego domu. Jakie są najgorsze porady? Jakie mity są powielane przez kolejne osoby?

Najlepszy kredyt to ten zaciągnięty na maksymalny czas i na maksymalną kwotę

Wiadomo, że im dłuższy czas spłaty, tym większe odsetki. Pod względem ekonomicznym taki ruch nie ma sensu. Przedstawiciel banku dobierze okres spłaty na podstawie dochodów i potencjalnych wydatków. Pod uwagę bierze się stopy procentowe. Teraz zachęcają do zaciągnięcia zobowiązania, ale to jednocześnie znak, że w niedługim czasie nastąpi odwrócenie trendu. Ta sytuacja sprawi wzrost raty, a ta nie powinna nadszarpywać budżetu i zakłócać normalnego funkcjonowania.

Wzięcie maksymalnej kwoty kredytu jest bardzo ryzykowne. To górny pułap, który daje możliwość terminowej spłaty zobowiązania. Każda obniżka wynagrodzenia czy niespodziewany wydatek sprawiają, że może wystąpić poważny problem z zapłaceniem raty. Dlatego też warto, by posiadać oszczędności, ułatwiające egzystencję w sytuacji np. utraty pracy.

Nie opłaca się nadpłacać kredytu

Jeśli kredytobiorca jest w stanie wygenerować zysk w większej wysokości niż to mówią szacunki, warto przyspieszyć spłatę kredytu. Dodatkowe przychody muszą także przewyższać sam koszt kredytu. Niskie oprocentowanie lokat nie składnia do takiego lokowania gotówki. A sama nadpłata pomaga w długim terminie uzyskać oszczędności związane ze spłatą odsetek.

Brak historii kredytowej = brak kredytu hipotecznego

Czy wzięcie jakiejkolwiek rzeczy niewielkiej wartości ma wpływ na rozpatrzenie wniosku o kredyt w wysokości kilkuset tysięcy złotych? Oczywiście, że nie. Obecnie praktycznie żaden bank nie uzależnia przyznania kredytu na podstawie historii. W przyszłości, gdy wnioskowanie o kredyt będzie podlegać automatyzacji, figurowanie w bazie instytucji może okazać się konieczne. Jednak na chwilę obecną nie istnieje korelacja między historią klienta a decyzją banku.

Przed wnioskowaniem należy otrzymać podwyżkę wynagrodzenia

Nie wszystkie instytucje będą honorować ten ruch. Niekiedy potrzebne jest przedstawienie niezbędnych dokumentów, takich jak aneks do umowy o pracę oraz wyciąg z rachunku bankowego, uwzględniający przelew nowej kwoty. Najważniejsza jest jednak wiarygodność, która charakteryzuje się wysokością stawki zgodną z płacami konkurencji. Na korzyść konsumenta wpływa przedłużenie współpracy z pracodawcą lub awans na bardziej eksponowane stanowisko. Złym wyjściem będzie nagły przeskok z pensji minimalnej na średnią krajową. Wtedy analityk banku złoży wniosek do ZUS o udzielenie informacji, czy podwyżka rzeczywiście została zrealizowana, czy wystawiono dokumenty bez pokrycia.

 

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *