Jak oddłużyć mieszkanie komunalne ?

Ewelina Dub

Jak oddłużyć mieszkanie komunalne ?

Niestety coraz więcej osób w Polsce staje się dłużnikami. Do Krajowego Rejestru Długów wpisywane są nie tylko zaległości w zapłacie kredytów bankowych, ale też z tytułu pożyczek w parabankach, niezapłaconych mandatów karnych czy długów mieszkaniowych, które mogą obejmować zarówno niezapłacony czynsz jak i nieopłacone składki na fundusze remontowe, opłaty za ciepło z miejskiej sieci czy media doprowadzone do mieszkania. Najczęściej zadłużane są mieszkania komunalne, ale zdarza się, że i mieszkania własnościowe też mają zaległości w opłatach.

Jak można oddłużyć mieszkanie komunalne ?

W wypadku mieszkania komunalnego można skorzystać z kilku opcji. Jednak dokładnie zależy to od miasta, ponieważ niektóre miasta mają programy oddłużeniowe, dzięki którym mieszkańcy zadłużonych mieszkań mogą liczyć na umorzenie długu czynszowego lub też go odpracować. Mając zadłużone mieszkanie komunalne można też złożyć wniosek o umorzenie długu czynszowego do urzędu miasta. Taki wniosek składa się do działu rozliczeń i windykacji czynszów lub bezpośrednio do burmistrza lub prezydenta miasta. Warto próbować, ponieważ złożenie wniosku daje szanse choćby na częściowe umorzenie długu, co i tak może być dużą ulgą. A jeżeli administracja się na to nie zgodzi warto złożyć kolejny wniosek o rozbicie długu do spłaty w ratach, w jaką wysokości jesteśmy w stanie spłacać. Miastu zależy na tym, aby dług odzyskać, a osoba, która samodzielnie zgłasza się do spłaty może liczyć na łagodniejsze traktowanie.

Wiele miast warunkuje umorzenie długu. Trzeba podpisać porozumienie na okres 5 lat i w tym czasie opłacać już regularnie czynsz i nie robić nowych długów. Jednak jeśli spełni się ten warunek to z pewnością długi choćby w części będą umorzone. Miasta dają też inną możliwość – odpracowanie długu.

Jak odpracować dług za mieszkanie?

Nie każde miasto oferuje taką możliwość. Jednak te największe wprowadziły już taki program, aby odzyskać długi. Odpracować dług można wykonując różne prace od sprzątania terenów miejskich po pracę jako woźny w szkole. Jednak warto wiedzieć, że każda przepracowana godzina będzie spieniężana na spłatę długu mieszkaniowego, a sam dłużnik nie dostanie żadnego wynagrodzenia do ręki. Stawki za pracę dla miasta są różne, ale jest to przeciętnie 12-15 złotych za godzinę pracy.

Warto jednak wiedzieć, że nie tylko w nie każdy mieście będzie taka możliwość, ale też każda gmina ustanawia swoje kryteria. Przykładowo dług nie może być większy niż 50 tysięcy złotych, albo nie może być mniejszy niż 20 tysięcy złotych. Odpracować można też połowę długu, a drugą trzeba spłacać w ustalonych przez spółdzielnię ratach. Często pojawia się też kryterium pierwszego zadłużenia. Oznacza to, że notoryczni dłużnicy nie będą mogli w ten sposób oddłużyć mieszkania. Także sama spółdzielnia może zaoferować dłużnikowi mieszkaniowymi prace do wykonania w zamian za zmniejszenie długu.

 

Tags: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *