Jak uzyskać kredyt w czasie pandemii?

Ewelina Dub

Jak uzyskać kredyt w czasie pandemii?

Procedura uzyskania kredytu, czy to hipotecznego czy gotówkowego, nie jest prosta, nawet jeśli na świecie nie panuje żadna epidemia. Tymczasem w dobie pandemii otrzymanie kredytu jest jak najbardziej możliwe, jednak zmienia się nie tylko sam proces wnioskowania o kredyt, ale i sposób oceny klientów przez banki.

Kredyt przez internet

W czasach przed pandemią uzyskanie kredytu było możliwe poprzez złożenie wniosku kredytowego i dostarczenie do banku wszelkich wymaganych dokumentów. Choć wiele banków jest już w pełni zinformatyzowanych, zatem sporo spraw można załatwić online, wymagano od potencjalnego kredytobiorcy przynajmniej jednorazowego stawienia się w banku. Dziś zaś niemal wszystkie sprawy związane z zaciągnięciem kredytu można załatwić bez wychodzenia z domu, przez internet. Klienci mają do dyspozycji nie tylko instruktaże na temat tego, jak poprawnie wypełnić wniosek kredytowy, ale i możliwość skontaktowania się z pracownikiem banku za pośrednictwem specjalnej infolinii. Jest to nie tylko duże ułatwienie, ale i zabezpieczenie zarówno klientów, jak i pracowników banku przed ewentualnym zarażeniem się koronawirusem. Banki wręcz zachęcają do tego, aby wszelkie formalności załatwiać przez internet. Z otrzymaniem dokumentów od pracodawców nie ma też większego problemu – wysyłają oni zarówno zaświadczenia o dochodach, jak i inne, potrzebne dokumenty, zatem nie ma konieczności osobistego stawiania się w miejscu pracy, gdy zakład przeszedł na pracę zdalną. Klienci, którzy spotkają z pozytywną oceną zdolności kredytowej, mogą podpisać umowę także w wersji online.

Zwiększony rygor kredytowy

Jeszcze do niedawna banki stosunkowo chętnie udzielały kredytów, dziś zaś większość z nich zaostrzyła rygory dotyczące nawet niskich kwot kredytowych. Przykładowo w kontekście kredytu hipotecznego kredytobiorca musi nie tylko wykazywać pełną zdolność kredytową, ale i posiadać wysoki wkład własny, którego nie można już zastąpić żadnym zastawem. Banki znacznie surowiej podchodzą też do oceny zdolności kredytowej. Niemal jedynym, pewnym źródłem dochodów jest dziś dla banków umowa o pracę na czas nieokreślony. Osobom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenie czy umowy o dzieło znacznie trudniej jest uzyskać kredyt. Dodatkowo banki patrzą surowym okiem na to, w jakiej branży pracuje klient. Najgorzej w zestawieniu wypada branża turystyczna oraz samochodowa. Wszystko dlatego, że banki starają się zabezpieczać przed udzielaniem kredytów złej jakości, z których pieniędzy mogą w przyszłości nie odzyskać. Dlatego też przed złożeniem wniosku kredytowego dobrze jest zapoznać się nie tylko z ofertą banków, ale i konkretnymi wymogami wobec klientów.

Banki w czasie pandemii nie zawiesiły działalności kredytowej, jednak obecnie znacznie trudniej jest kredyt otrzymać. Co więcej, znakomitą większość formalności można bez większego problemu załatwić przez internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Zwiększa to nie tylko bezpieczeństwo, ale i ogranicza czas potrzebny na wysłanie wszelkich dokumentów i ocenę zdolności kredytowej przez bank.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *