Kredyt na zakup nieruchomości z licytacji komorniczej – co musisz wiedzieć

Ewelina Dub

Kredyt na zakup nieruchomości z licytacji komorniczej – co musisz wiedzieć

Ostatnie lata można podsumować jako okres, w którym banki i inne instytucje finansowe w skuteczny sposób zniechęciły zarówno inwestorów, jak i osoby prywatne do deponowanie jakichkolwiek środków na takie produkty oszczędnościowe jak lokaty terminowe czy konta oszczędnościowe. Marny zwrot z takiej inwestycji wymusza na nas poszukiwanie innej, alternatywnej drogi, która pozwoliłaby nam na pomnażanie naszych oszczędności. Jakie inne rozwiązania oferuje nam rynek? Od dawna mówi się o tym, że nieruchomości są inwestycją, która w długim terminie pozwoli nam na osiągnięcie satysfakcjonującej stopy zwrotu. Jak jednak zakupić nieruchomość na dogodnych warunkach finansowych? Poprzez licytację komorniczą. Z czym wiąże się zakup nieruchomości na licytacji komorniczej? Czy mamy szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego na ten cel?

O czym należy pamiętać, licytując mieszkanie na licytacji komorniczej?

Licytacja komornicza to dla osób niezwiązanych z tematem nieruchomości relatywnie skomplikowana procedura, która wymaga od nas szybkiego działania, posiadania odpowiedniej liczby środków pieniężnych oraz znajomości rynku nieruchomości. Jeśli jednak uda nam się sfinalizować taką transakcję, możemy liczyć na wysoki zwrot z takiej inwestycji. Warto przed rozpoczęciem licytacji zweryfikować stan mieszkania, najlepiej wyceniając je wraz z rzeczoznawcą majątkowym. Poza tym warto upewnić się, ile osób jest zameldowanych w takiej nieruchomości oraz upewnić się w kwestii wszystkich terminów, które narzuca na nas licytacja. Nie wolno również zapomnieć o tym, że na czas licytacji powinniśmy mieć już zabezpieczone środki na wypadek wygranej i zakupu takiej nieruchomości.

Czy bank udzieli kredytu na nieruchomość kupioną w drodze licytacji komorniczej?

Nie każdy bank jest chętny na udzielenie kredytu hipotecznego w celu zakupu nieruchomości z licytacji komorniczej. Jeśli nieruchomość będzie dla nas dostatecznie atrakcyjna, warto udać się do doradcy kredytowego, który z pewnością wskaże nam banki udzielające takich kredytów. Warto jednak pamiętać, że niezbędne będzie uzyskanie promesy udzielenia kredytu hipotecznego przez bank. To będzie stanowiło zabezpieczenie na czas, gdy licytacja zostanie przez nas wygrana. Oczywiście w przypadku udzielenia takiego kredytu, obowiązuje nas wniesienie standardowego wkładu własnego, które wynosi obecnie 20% w przypadku ofert zdecydowanej większości banków. Nie zapomnijmy również o innych dodatkowych opłatach, które należy wnieść w drodze licytacji komorniczej. Najważniejszy koszt to wadium, czyli 10% wartości wyceny nieruchomości, które musimy uiścić jeszcze przed licytacją. W przypadku wygranej licytacji pieniądze te będą stanowiły część zapłaty. Jeśli licytacja okaże się przegrana, pieniądze zostaną nam zwrócone.

Zalety uczestnictwa w licytacjach komorniczych

Licytacje komornicze to doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy zakupić mieszkanie w okazyjnej cenie. Podczas takich licytacji mieszkania są z reguły mocno przecenione, więc bez względu na to, czy szukamy mieszkania dla siebie, czy w celach inwestycyjnych, warto na bieżąco śledzić doniesienia o aktualnych licytacjach komorniczych.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *