Nieruchomości na które ciężko dostać kredyt

Ewelina Dub

Nieruchomości na które ciężko dostać kredyt

Składając wniosek o kredyt hipoteczny zazwyczaj obawiamy się, czy nasze zarobki będą wystarczające. Bez wątpienia to właśnie na ten aspekt banki zwracają uwagę w pierwszej kolejności. Czy jest to jednak jedyna kwestia, która może wpłynąć na odmowę udzielenia kredytu? Niestety nie. Niekiedy osoby chcące wziąć kredyt nie zdają sobie do końca sprawy z tego, jak istotna jest również sama nieruchomość. Biorąc kredyt bank zarabia na prowizjach od udzielenia kredytu i innych dodatkach. Oczywiście cały czas pobiera również odsetki, co jest dla niego czystą korzyścią. Co jednak w sytuacji, gdy ktoś nie spłaca kredytu? Takie sytuacje zdarzają się częściej, niż mogłoby nam się wydawać. Bank musi się na nie dobrze przygotować. Gdy ktoś nie chce w żaden sposób dostosować się przykładowo do nowych niższych rat, wówczas nieruchomość jest zajmowana przez bank i sprzedawana. Banki zatem unikają finansowania nieruchomości, które byłoby stosunkowo trudno sprzedać. Jakich nieruchomości zatem nie lubią?

Nieruchomość ze słabego rynku sprzedaży

Bank sprawdzając nieruchomość, posiłkuje się opinią rzeczoznawcy nieruchomości. Część banków posiada swoich własnych rzeczoznawców i to oni są wysyłani na oględziny. Zazwyczaj jednak banki nie mają specjalnych wymagań w tym zakresie i można zatrudnić takiego rzeczoznawcę, jakiego się chce. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy ma on dobrą opinię. Niektórzy rzeczoznawcy są na czarnych listach banków, ponieważ zdarzało im się wcześniej zawyżać ceny nieruchomości na niekorzyść instytucji finansowych.

Rzeczoznawca dokładnie sprawdza wartość nieruchomości na podstawie tego, jak ich cena kształtowała się do tej pory. Bierze on także pod uwagę to, do jak licznych transakcji dochodzi w tej okolicy. Jeśli rynek jest trudny i dość rzadko się tam cokolwiek kupuje, to bank może nie chcieć sfinansować zakupu owej nieruchomości. Gdyby bowiem kredytobiorca popadł w tarapaty finansowe, wówczas sprzedaż nieruchomości mogłaby się znacznie wydłużyć. Banki zazwyczaj mają określoną ilość miesięcy, w których trakcie standardowo dom lub mieszkanie powinny się sprzedać. Jeśli owa nieruchomość wykracza poza standard, wówczas decyzja może być odmowna.

Finansowanie nieruchomości z rejestru zabytków

Banki bardzo ostrożnie podchodzą także do nieruchomości, które znajdują się w rejestrze zabytków. Takie mieszkania czy też domy są bowiem pod ścisłą kontrolą konserwatora zabytków. To on wydaje pozwolenia na ich remont lub przebudowę, samowola nie wchodzi tutaj w grę. Poza tym minusem takiej sytuacji jest również to, że takie nieruchomości zawsze muszą być utrzymywane w odpowiednim stanie technicznym. Jeśli tak nie jest, na właściciela nakładane są nawet kary pieniężne. Poza tym takie lokale trudniej również później sprzedać.

Banki nie chcą zazwyczaj finansować również domów o bardzo dużej powierzchni, działek, na których stoją dwa domu lub lokali, które nie spełniają dzisiejszych standardów mieszkaniowych. Kredytu nie dostaje się również na mieszkania TBS lub na takie, które są obciążone dożywociem.

Tags: , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *