O czym powinniśmy pamiętać podpisując umowę kredytową?

Ewelina Dub

O czym powinniśmy pamiętać podpisując umowę kredytową?

Na przestrzeni dorosłego życia każdy z nas przynajmniej raz będzie miał okazję podpisać umowę kredytową. Bez względu na to, czy wnioskowaliśmy o kartę kredytową z limitem 500 złotych, czy staramy się o kredyt hipoteczny, bardzo ważne jest, by bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie zapisy umowy kredytowej. Wprawdzie umowy te są mocno wystandaryzowane, a doradca podczas rozmowy powinien poinformować nas o warunkach i kosztach, to jednak świadome podpisywanie umowy po dokładnym przeczytaniu jej daje nam bezpieczeństwo i gwarancję podjęcia dobrej decyzji. Na co zwrócić uwagę podpisując umowę kredytową? Poniżej przedstawione zostały najważniejsze punkty umowy, nad którymi powinniśmy się pochylić.

Jaki produkt kredytowy kupujemy?

Obecnie banki oferują nam wiele produktów kredytowych, które różnią się od siebie mechaniką i zasadami działania. Upewnijmy się, że wiemy o jaki kredyt wnioskujemy. Kredyt gotówkowy to najpopularniejszy produkt, w ramach którego otrzymujemy zastrzyk gotówki na nasze konto. W przypadku kredytu gotówkowego zależnie od umowy spłacamy całą kwotę powiększoną o odsetki w ramach miesięcznych rat. Na podobnej zasadzie, jednak w większej skali działa kredyt hipoteczny. Innymi rodzajami produktów kredytowych są linie kredytowe czy karty kredytowe. W tych przypadkach bank udostępnia nam pieniądze, które możemy wykorzystać w pożądanym przez nas czasie. Od środków, z których korzystamy są pobierane konkretne procenty. W przypadku, jeśli z danych środków nie korzystamy, jest to dla nas darmowa usługa.

Jakie jest oprocentowanie i całkowite koszty produktu kredytowego?

Najważniejszym punktem każdej umowy kredytowej jest wysokość oprocentowania, jakim obarczony jest nasz kredyt lub inny produkt kredytowy. Samo oprocentowanie należy dodatkowo rozbić na bardziej szczegółowe dane. Oprocentowanie każdego kredytu składa się z ogólno przyjętej stawki referencyjnej WIBOR, która jest ustalana na podstawie wartości stóp procentowych. Oprócz tego banki naliczają marżę za udzielenie kredytu. Te dwie wartości procentowe składają się na wartość oprocentowania. Wiele banków stosuje jeszcze dodatkowe opłaty, które należy zweryfikować jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej. Najpopularniejszą tego typu opłatą jest opłata za udzielenie kredytu. Czy w ramach produktów kredytowych możliwe jest obarczenie nas innymi opłatami? Jak najbardziej warto zweryfikować, czy nie ma żadnego podpunktu dotyczącego opłat za przedwczesną spłatę zobowiązania.

Okres kredytowania oraz dodatkowe kwestie warte zweryfikowania

Co jeszcze warto zweryfikować w trakcie czytania umowy kredytowej? Zwróćmy uwagę na okres kredytowania. Powinien on być zgodny z tym, co było ustalone podczas wypełniania wniosku kredytowego. Sprawdźmy, czy nasz kredyt ma raty stałe, czy zmienne zależne od wartości stopy procentowej. Warto przejrzeć jeszcze umowę w celu prześwietlenia potencjalnych informacji o ubezpieczeniu. Często banki zawierają domyślnie z nami dodatkową umowę ubezpieczenia, która wcale nie musi być z nami wcześniej uzgodniona.

Tags: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *