Ubezpieczenie pomostowe do kredytu hipotecznego

Ewelina Dub

Ubezpieczenie pomostowe do kredytu hipotecznego

Tematyka kredytu hipotecznego, poruszana jest bardzo często. Jednakże przy tym, rzadko porusza się wątek kredytowy, jakim jest ubezpieczenie pomostowe. Jednakże trzeba wiedzieć, że ten wątek, jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny, jest tak samo ważny jak wszystko inne kwestie związane z tym kredytem. W związku z tym warto poruszyć kwestię, czym tak naprawdę jest ubezpieczenie pomostowe i czy jest ono konieczne.

Ubezpieczenie pomostowe – czym jest i jak działa?

Ubezpieczenie pomostowe kredytu hipotecznego, zaczyna działać od chwili, kiedy została zawarta umowa kredytu hipotecznego. Obowiązuje ono, do czasu kiedy wpis do hipoteki zostanie uprawomocniony, a więc zostanie ustanowione zabezpieczenie spłaty zaciągniętego zobowiązania. Zapewne dla osoby, która zaciąga kredyt hipoteczny, ubezpieczenie to jest tylko dodatkowym kosztem, który musi ponieść, aby zrekompensować bankowi, że tymczasowo ponosi wysokie ryzyko związane z udzieleniem kredytu. Ryzyko to pojawia się do momentu, kiedy nie zostanie dokonany wpis do hipoteki. Do tego momentu, bank nie ma pewności, że jeżeli będą jakiekolwiek problemy z klientem, to będzie mógł dysponować nieruchomością, na którą udzielany jest kredyt. Dzięki ubezpieczeniu pomostowemu bank ma pewność, że w razie kłopotów, nieruchomość będzie należała do niego. To, jak długo kredytobiorca będzie czekał na ustanowienie hipoteki, zależy od niego, od urzędników, od danego sądu, jak również od rodzaju nieruchomości. Zazwyczaj na dokonanie wpisu, czeka się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Jednakże, jeżeli kredytobiorca kupuje mieszkanie, czy też dom, jaki nie został jeszcze wybudowany, to okres płacenia za ubezpieczenie pomostowe, może wynieść nawet kilkanaście miesięcy.

Czy ubezpieczenie pomostowe jest ubezpieczeniem obowiązkowym?

Zazwyczaj kredytobiorca nie musi decydować się na ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Jednakże, jeżeli chodzi o ubezpieczenie pomostowe, to sytuacja wygląda nieco inaczej. Jeżeli chodzi właśnie o ten typ ubezpieczenia, to w zdecydowanej większości przypadków jest ono obligatoryjne, więc kredytobiorca musi się na nie zgodzić. Wiadomo, że bank traktuje priorytetowo sprawę, zabezpieczenia się na wypadek, jeżeli klient stanie się niewypłacalny. Jednakże ubezpieczenie nie jest takie straszne, ponieważ jest ono jedynie tymczasowe. Mianowicie, jak już wspomniano wyżej, obowiązuje ono do momentu, kiedy w księdze wieczystej zostanie ustanowiony wpis.

Ubezpieczenia pomostowe, zawsze podpisywane są przez klienta w momencie zawierania umowy kredytowej. Bank zabezpiecza kredyt hipoteczny, poprzez podwyższenie oprocentowana. Wówczas doliczona suma, jest dopisywana w umowie kredytowej, jako ubezpieczenie pomostowe. Kiedy w hipotece pojawi się stosowny wpis, to wówczas oprocentowanie ulega zmniejszeniu o stawkę ubezpieczenia pomostowego. Jeżeli, pomimo tego, że wpis został dokonany do hipoteki, dodatkowa opłata nadal będzie pobierana przez bank, to można złożyć wiosek o zwrot nadpłaconego ubezpieczenia pomostowego.

Tags: , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *