Wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK, co to BIK?

Ewelina Dub

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych w BIK, co to BIK?

Chcąc ubiegać się o jakiekolwiek zobowiązanie finansowe, czy to kredyt, leasing czy to zakup ratalny sprzętu AGD, zawsze będziemy weryfikowani nie tylko pod względem miejsca zatrudnienia i dochodów, ale też naszej historii kredytowej pod względem terminowego spłacania zobowiązań. Co, jednak jeśli nie zawsze spłacaliśmy raty na czas? Czy w tej sytuacji nigdy już nie będziemy mogli pożyczyć pieniędzy, lub kupić w telewizora na atrakcyjnych warunkach? Wcale nie! Istnieje kilka sposobów na to, by nasza historia w BIK była czysta jak łza. Czym w ogóle jest BIK? Jak sprawić, by nasza historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej była akceptowalna przez banki?

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej (w skrócie BIK) to baza, która gromadzi wszystkie informacje na temat zobowiązań kredytowych Polaków. W bazie widnieją takie dane jak wielkość kredytu, data otwarcia produktu kredytowego, miesięczna wartość raty oraz historia spłacania. W bazie BIK raportuje się również wszelkie informacje na temat opóźnień w płatnościach. Istnieją przypadki, w których kilkudniowe spóźnienie się z płatnością nie ma wpływu na nasz raport BIK. Jeśli jednak zwlekamy tydzień, dwa lub nawet miesiąc z płatnością, możemy być pewni, że ślad naszej opieszałości zostanie odbity w raporcie. Informacje na temat zobowiązań kredytowych mają jednak termin przydatności. Po spłaceniu kredytu lub rat za sprzęt, dane o tym produkcie widnieją jeszcze przez około 5 lat. Każdy z nas może pobrać raport BIK i sprawdzić, jak kształtuje się nasza historia kredytowa. Jest to szczególnie istotne, gdy planujemy zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Czy możemy usunąć historię w BIK samodzielnie?

W praktyce nie ma możliwości usunięcia historii z Biura Informacji Kredytowej. Jest to niezależny podmiot, na podstawie którego banki i inne firmy pożyczkowe szacują ryzyko powierzenia nam ich środków. Istnieje jednak prawna możliwość cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w BIK. Do tego jednak niezbędne jest wysłanie oficjalnego pisma. Pismo to powinno być wysłane do instytucji, w której zaciągnięte zostało zobowiązane. Jest to bardzo istotne, gdyż tego typu pismo wysłane bezpośrednio do Biura Informacji Kredytowej w żaden sposób nie wpłynie na naszą historię – BIK nie ma mocy, by w jakikolwiek sposób modyfikować dane znajdujące się tam.

W jakiej sytuacji powinniśmy pomyśleć o możliwości wyczyszczenia historii kredytowej?

Czyszczenie BIKu to proces, którym powinniśmy się zająć w momencie, gdy w niedalekiej przyszłości będziemy starać się o kredyt hipoteczny. Jest to produkt finansowy, wobec którego banki udostępniają nam bardzo dużą kwotę pieniędzy, a co za tym idzie, starannie weryfikują naszą sytuację finansową. Dlatego też, jeśli w naszej historii znajdą się takie produkty jak pożyczki chwilówki, karty kredytowe o bardzo dużych limitach czy po prostu na przestrzeni ostatnich lat zaciągnęliśmy bardzo dużo kredytów, warto zainteresować się czyszczeniem naszego raportu. Szkoda by było, gdyby z powodu naszej przeszłości marzenie o nowym mieszkaniu lub domu pozostało niezrealizowane.

Tags: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *